Testosteron Cypionat - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Testosteron Cypionat
 • Okres aktywnego półtrwania: 15 - 16 dni
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 250 - 1000mg / tydzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak, wyraźna
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak, wyraźna
 • Konwersja do DHT: Tak
 • Blokowanie HPTA: Tak, wyraźna

  Cypionat testosteronu jest od dawna bardzo popularnym sterydem wśród amerykańskich sportowców. O ile enantan wytwarzany jest na całym świecie, cypionat praktycznie wyłącznie w USA. Wśrod tamtejszych zawodników często spotykana jest opinia, że cypionat daje nieco większego "kopa" niż enantan, powodując jednak lekko wyraźniejszą retencję wody. Spoglądając jednak na tę kwestię zupełnie obiektywnie, cypionat wykazuje właściwości bardzo zbliżone do enantanu, są to właściwie środki zamienne. Oba preparaty są długo-działającymi estrami testosteronu, w roztworze olejowym, zapewniającym utrzymywanie wysokiego stężenia testosteronu we krwi przez okres około 2 tygodni. Enantan może jednak wykazywać minimalnie skuteczniejsze działanie w kwestii uwalniania hormonu, ze względu na fakt, iż jest o 1 atom węgla lżejszy niż cypionat (pamiętać należy, że estr jest wliczany całkowitą, miligramową, wagę środka). Mimo to, cypionat stał się najpopularniejszym estrem testosteronu dostępnym na czarnym rynku USA.

  Podobnie jak wszystkie iniekcyjne testosterony, cypionat zapewnia wyraźne przyrosty masy mięśniowej i siły podczas cyklu. Testosteron łatwo konwertuje do estrogenów, stąd masa mięśniowa na nim zdobywana może nie być najlepszej jakości, ze względu na retencję wody. Toteż cypionat nie jest najlepszym środkiem w okresach pracy nad definicją, przed zawodami. Ponadto nadmiar estrogenów może powodować rozwinięcie się ginekomastii. Jeśli tylko użytkownik zanotuje swędzenie, pojawienie się guzka pod sutkami, powinien natychmiastowo rozpocząć stosowanie Nolvadexu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie stosowany od początku cyklu, inhibitor aromatazy. Osobom bez predyspozycji do odczuwania skutków ubocznych typowych dla estrogenów wystarczy prawdopodobnie Nolvadex i / lub Proviron.

  Testosteron wykazuje silne właściwości androgenne, dlatego wystąpienie związanych z tym faktem skutków ubocznych jest bardzo prawdopodobne. Intensywność tych skutków w dużej mierze zależna jest od konwersji testosteronu do formy -dihydro. Jak wiadomo, jest to niezwykle niekorzystny metabolit, odpowiedziały za występowanie androgennych skutków ubocznych w wyniku stosowania testosteronu - przetłuszczającej się cery, trądziku, pojawiania się nadmiernego owłosienia na ciele, przyśpieszania procesów łysienia. Osoby z predyspozycjami do utraty włosów na głowie, a o nie dbający, generalnie nie powinni stosować testosteronu, lub chociaż przyjmować Prosar / Propecję podczas cyklu (finasterydy, zapobiegające konwersji testosteronu do DHT). Środki te skutecznie minimalizują intensywność androgennych skutków ubocznych. Cypionat testosteronu pozostaje aktywny w organizmie przez 2 tygodnie, mimo to iniekcji dokonuje się raz lub dwa raz w tygodniu. Pozwala to na utrzymywanie stabilnego stężenia środka we krwi. Wystarczającą dawką będzie 250mg do 800mg tygodniowo. Warto zauważyć, że testosteron jest najstarszym sterydem. Od czasu jego wynalezienia dostępnych stało się wiele innych sterydó, a mimo to, nadal testosteron uważany jest za najlepszy środek budujący masę mięśniową. Przyjmowanie dawki powyżej 1000mg cypionatu tygodniowo nie jest konieczne, wręcz przeciwnie. Tak duże ilości powodować będą bardzo wyraźną retencję wody, przyczyniają się do całkowitej utraty definicji mięśniowej. Inne skutki uboczne także wysoce prawdopodobne. Tak wysokie dawkowanie ponadto jest nieopłacalne (współczynnik cena / efektywność).

  Jak w przypadku każdego estra injekcyjnego testosteronu, czynności osi podwzgórze ? przysadka - jądra zostają bardzo szybko zaburzone. Dlatego odpowiednie zastosowanie HCG, Nolvadexu/Clomidu po cyklu jest niezbędne, w celu uniknięcia ostrych zaburzeń hormonalnych. Nieodpowiednie zastosowanie tych środków, lub też w ogóle niezastosowanie, po cyklu jest najczęstszą przyczyną znacznych spadków masy mięśniowej po odstawieniu SAA. Rzadko udaje się zachować 100% przyrostów, lecz jest to uwarunkowane także od środka, jaki stosujemy. Znaczny odsetek traconej po cyklu masy stanowi woda, której znaczna retencja została wywołana przez silnie aromatyzujące środki. Innym, często stosowanym zabiegiem, jest zastępowanie testosteronu łagodniejszym anabolikiem kończąc jego stosowanie, np. Deca-Durabolinem. Środek taki przyjmowany jest generalnie w niewielkich dawkach, 200g - 400mg tygodniowo, przez kolejnych 4 - 8 tygodni. Takie "schodzenie w dół" z zastosowaniem nandrolonu pozwala ponadto znacznie poprawić definicję masy mięśniowej zdobytej na silnym testosteronie. W większości przypadków postępowanie takie wykazuje znaczną efektywność. Oczywiście wtedy odblokowanie rozpoczynamy w odpowiednim czasie, po odstawieniu Deca-Durabolinu.

    Testosteron Enanthate - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Testosteron Enanthate
 • Okres aktywnego półtrwania: 15 - 16 dni
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 250 - 1000mg / tydzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak, wyraźna
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak, wyraźna
 • Konwersja do DHT: Tak
 • Blokowanie HPTA: Tak

  Testosterone Enanthate jest pochodną naturalnego męskiego hormonu płciowego - testosteronu, o przedłużonym działaniu. Po dokonaniu iniekcji stężenie testosteronu we krwi wzrasta przez kilka dni, pozostając na wysokim poziomie przez okres do 2 tygodni. Niekiedy wykazuje aktywność nawet do 3 tygodni po iniekcji. Enantan jest najczęściej stosowanym w medycynie testosteronem. Lekarze często przepisują go pacjentom cierpiącym na hipogonadyzm pierwotny i wtórny, zaspół pokastracyjny, impotencję powodowaną hipogonadyzmem. Generalnie choroby związane z deficytem androgennym. W takich przypadkach długo działający testosteron wykazuje znaczną efektywność w leczeniu. Terapia ponadto jest wygodniejsza niż w przypadku krótszych estrów, jak np. propionian testosteronu, wymagający częstszych iniekcji.

  Testosteron jest bardzo mocno działającym hormonem, powodującym wyraźne skutki uboczne. Większość z nich związana jest z tendencją testosteronu do konwertowania do estrogenu, co wywołuje przeważnie wyraźną retencję wody podskórnej, nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, ginekomastię. Wszystko to nie sprzyja utrzymywaniu przyzwoitej definicji muskulatury. Podczas cyklu z użyciem testosteronu warto przyjmować środki przeciwdziałające estrogenom, np. Nolvadex oraz / lub Proviron, zwłaszcza dla osób podatnych na skutki uboczne. Jeszcze skuteczniejszym wyjściem jest inhibitor aromatazy (Arimidex, Femara, Aromasin), lecz niestety kosztowniejszym. Szczególnie niechcianym skutkiem ubocznym jest ginekomastia. Jej początki objawiają się przez lekkie spuchnięcie, swędzenie lub nawet ból w okolicach sutków. Jak tylko zauważymy takie objawy, natychmiast należy zastosować Nolvadex.

  Inną niekorzystną właściwością testosteronu jest jego wysoka androgenność. Często ujawniają się związane z tym skutki uboczne - przetłuszczająca się cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, wzrost agresji, przyśpieszenie procesów łysienia. Efekty te można zminimalizować, przez ograniczenie konwersji testosteronu do DHT, czyli przyjmowanie takich leków jak Proscar lub Propecia. Finasteryd zmniejszając stężenie tego metabolitu we krwi, zmniejszy także prawdopodobnie związanie z nim skutki uboczne. Jednak większość stosujących testosteron kulturystów nie odczuwa skutków ubocznych tak mocno, jakby to się teoretycznie mogło wydawać. Zwłaszcza że uzyskują dzięki niemu wspaniałe rezultaty. Stąd też jego ogromna popularność.

  Mimo że Enantan jest aktywny znacznie dłużej, iniekcji dokonuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Zabieg taki pozwala lepiej kontrolować stężenie środka we krwi. Standardowa dawka oscyluje w granicach 250mg - 750mg tygodniowo. Ilość taka jest z reguły wystarczająca, zapewniając bardzo wyraźne przyrosty masy mięśniowej i siły. Dawki przekraczające 1g testosteronu tygodniowo będą prawdopodobnie wywoływać zbyt dotkliwe skutki uboczne, zwłaszcza te typowe dla estrogenów. Enantan testosteronu stosuje się praktycznie tylko w cyklach rozbudowy muskulatury, ze względu na jego mocną aromatyzację. Często stosowane są stacki ze środkami doustnymi, takimi jak Dianabol czy Anadrol. Z drugiej strony, zawodnicy dbający bardziej o jakość zdobywanej masy połączą go z iniekcyjnymi anabolikami - Deca-Durabolin lub Equipoise. W większości przypadków połączenie testosteronu z innym SAA obniża jego wymagane, efektywne dawki.

  Podobnie jak po zakończeniu cyklu z praktycznie każdego sterydu, także po cyklu z Enantanu wymagane jest przyjmowanie środków przywracających prawidłowe wydzielanie endogennego testosteronu. Zabieg taki pozwala zachować znaczną część zdobytych na cyklu przyrostów.

    Testosteron Propionat - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Testosteron Propionat
 • Okres aktywnego półtrwania: 2 - 3 dni
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 50 - 200mg / dzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak
 • Konwersja do DHT: Tak
 • Blokowanie HPTA: Tak

  Propionian testosteronu jest krótkim estrem testosteronu, w roztworze olejowym. Estr propionian jest dosyć krótki, dlatego jego działanie jest znacznie szybsze niż innych estrów testosteronu, takich jak cypionat czy enantan. Dlatego wymaga częstych iniekcji, w celu utrzymania stężenia testosteronu we krwi na odpowiednim poziomie. Wymagana częstotliwość iniekcji jest największą wadą tego środka, trzeba ich dokonywać co drugi dzień, lub nawet codziennie. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób z częstymi reakcjami alergicznymi na zastrzyki domięśniowe, często objawiającymi się m.in. nieznaczną gorączką.

  Użytkownicy którym nie przeszkadzają częste zastrzyki uzyskają bardzo pozytywne efekty stosowania propionianu testosteronu. Testosteron jak wiadomo, jest jednym z najlepszych środków budujących masę mięśniową i siłę. Hormon oczywiście aromatyzuje oraz konwertuje do DHT, co może wywoływać wyraźne skutki uboczne. Wśród kulturystów propionian postrzegany jest jako najłagodniejszy testosteron, często stosowany nawet w okresach pracy nad definicją. Niektórzy nawet sądzą, że nie powoduje tak znacznej retencji wody jak jego dłuższe estry. Patrząc jednak realistycznie, teorie takie nie są słuszne. Estr jest usuwany zanim testosteron staje się aktywny w organizmie, dlatego nie ma wpływu na działanie zasadniczego hormonu. Może jedynie wpływać na czas w jakim jego działanie zachodzi. Propionian testosteronu jest jedynym jego estrem, który mogą stosować kobiety. Ze względu na krótki okres aktywności, łatwiej kontrolować jego stężenie we krwi. W przypadku początku występowania skutków ubocznych, szczególnie niekorzystnych dla kobiet, nie muszą one czekać przez kilka tygodni zanim jego stężenie opadnie.

  Istnieje oczywiście ryzyko wystąpienia skutków ubocznych typowych dla testosteronu. Jak w przypadku innych estrów narażeni jesteśmy na retencję wody, nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz ginekomastię. Wymienione skutki uboczne ograniczyć można, stosując antyestrogen, lub efektywniej, inhibitor aromatazy. Androgenność środka także może wywoływać nieprzyjemne efekty - oleistą cerę, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, wzrost agresji oraz przyśpieszenie łysienia. Można je ograniczyć przez przyjmowania Proscar'u / Propecji, redukujących stopień konwersji testosteronu do formy -dihydro w tkankach docelowych. Propionian testosteronu blokuje oczywiście wydzielanie endogennego hormonu, dlatego odpowiednie PCT będzie niezbędne.

  Najczęściej stosowanym dawkowaniem propionianu przez mężczyzn jest dokonywanie iniekcji z 50 - 100mg środka każdego dnia, lub też co drugi dzień. Podobnie jak w przypadku dłuższych estrów, tygodniowa dawka powinna sięgać 300 - 700mg. Jak każdy testosteron iniekcyjny, ten także doskonale nadaje się do rozbudowy masy mięśniowej i siły. Najczęściej łączy się go z środkami takimi jak Dianabol, Anadrol, lub też, nieco inna opcja, Deca-Durabolin. Z drugiej strony, propionian testosteronu jest jedynym jego estrem nadającym się do zastosowania w cyklach pracy nad definicją. Wówczas przyjmuje się go w połączeniu z niearomatyzującymi anbolikami, korzystając z pozytywnych właściwości anrogennych i krótkiego czasu działania. Najczęstszym połączeniem jest Winstrol (15 - 35mg dziennie), Primobolan (50 - 150mg dziennie) oraz Oxandrolon (15 - 30mg dziennie). W połączeniu z niskim poziomem tkanki tłuszczowej, stack taki zapewnia uzyskanie wspaniałe, gęstej i "twardej" definicji, głównie za sprawą zmiany współczynnika estrogenu do testosteronu. Można także dołączyć niearomatyzujący androgen, jak Trenbolon lub Halotestin. Należy jednak liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi wynikającymi z takiego połączenia.

  Kobiety które zdecydowały się na stosowanie testosteronu powinny używać wyłącznie propionianu. Dawkowanie odbywa się oczywiście inaczej niż u mężczyzn. Iniekcje powinny być dokonywane co 5 - 7 dni, w zdecydowanie mniejszej dawce - 25 - 50mg. Pomaga to uniknąć wyraźnych skutków ubocznych, przy relatywnie wysokim stężeniu i działaniu środka. Czas trwania takiego cyklu nie powinien przekraczać 8 tygodni. Zwiększając anaboliczność kuracji mogą także przyłączyć fenylopropionian nandrolonu (Durabolin / Superanabolon), Oxandrolon lub Winstrol. W związku z tym, że większość skutków ubocznych testosteronu wynikających z jego androgenności jest dla kobiet nieodwracalne, jego zastosowanie powinno być głęboko przemyślane.

  Niektóre koncerny weterynaryjne, a także laboratoria undergroundowe, produkują propionian o stężeniu 250mg / ml. Jest to oczywiście produkt wyłącznie dla bardzo zaawansowanych kulturystów i ciężarowców, skoro takie stężenia osiągają długo działające testosterony (cypionat i enantan). Propionian jest słabiej rozpuszczalny niż wcześniej wspomniane estry, dlatego ciężko uzyskiwać jego wysokie stężenia. Do niedawna najwyższym osiągniętym stężeniem było 100mg/ml. Dlatego osiągnięcie 250mg / ml nie jest wynikiem po prostu "wciśnięcia" większej ilości środka do ml oleju, ale zwiększenia w nim ilości alkoholu. Stąd iniekcje mogą być bardzo bolesne, źle tolerowane.

    Testosteron Suspension - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Testosteron Suspension
 • Okres aktywnego półtrwania: mniej niż 24h
 • Klasyfikacja: Sterdy anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 50 - 200mg / dzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak, wyraźna
 • Konwersja do DHT: Tak, wyraźna
 • Blokowanie HPTA: Tak

  Testosteron suspension jest środkiem iniekcyjnym na bazie wody, zwierający testosteron, bez estru. Testosteron nie jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, dlatego często można zauważyć jego kryształki, kiedy ampułka przez dłuższy czas jest nie ruszana. W przypadku takiego wyraźnego rozłożenia należy wstrząsnąć ampułką przed użyciem.

  Suspension wśród kulturystów postrzegany jest jako niezwykle silny środek budujący masę mięśniową, niekiedy jako najsilniejszy dostępny steryd iniekcyjny. Jego stosowanie zapewnia błyskawiczne przyrosty masy mięśniowej i siły. Właściwość taka wynika z jego bardzo szybkiego oddziaływania oraz z roztworu wodnego, a nie jak w przypadku większości sterydów olejowego. Testosteron przedostaje się do krwioobiegu praktycznie natychmiast po iniekcji, w odróżnieniu od jego dłuższych estrów jak cypionat czy enantan, gdzie na osiągnięcie wysokiego stężenia we krwi trzeba czekać wiele dni. Tym samym jego działanie anaboliczne jest znacznie szybsze.

  Warto zaznaczyć, że 100mg estryfikowanego testosteronu nie jest równe 100mg czystego testosteronu (jak w przypadku suspension). Waga estra zawsze jest wliczana w całkowitą wagę środka. Przykładowo, 100mg enantanu testosteronu jest równe 72mg czystego testosteronu. Dlatego użytkownik stosujący 400mg enantanu tygodniowo wstrzykuje naprawdę 288mg czystego testosteronu, który znajdzie się w jego krwioobiegu. Oczywiście jest to ogromne zwiększenie poziomu endogennego testosteronu mężczyzny, wahającego się w granicach 2.5mg do 11mg dziennie. Największą zaletą Testosteronu suspension jest to, że stosując go uzyskuje się znacznie większe stężenia niż w przypadku testosteronów estryfikowanych. Standardowe dawkowanie wynosi 100mg dziennie, nie przekraczając dawki 700mg tygodniowo. Takie dawkowanie zapewni 40 - ktrotnie większe stężenie tego hormonu we krwi, w porównaniu z naturalnym poziomem endogennym.

  Ze względu na bardzo krótki okres aktywnego półtrwania Testosteronu suspension konieczne jest codzienne dokonywanie iniekcji, w zależności od potrzeb 50mg do 100mg w injekcji. Praktycznie zawsze rezultaty będą bardzo zadowalające. Niektórzy zawodnicy narzekają na bolesność zastrzyków, jednak jak na roztwór wodny,, Suspension jest dość dobrze tolerowany przez organizm.

  Jak każdy mocny androgennie steryd, także ten powoduje szereg niechcianych skutków ubocznych. Tak jak każdy inny testosteron, poziom konwersji do estrogenów może być bardzo wysoki. Tak szybko jak rośnie stężenie testosteronu we krwi po injekcji, równie szybko zwiększa się poziom estrogenów. Niewątpliwie jedna z największych wad tego środka, ogromna retencja wody. Szybko także może pojawić się ginekomastia. W większości przypadków stosowanie tego testosteronu wymaga obecności antyestrogenu, skutki uboczne mogą okazać się po prostu zbyt duże. Profilaktycznie warto przyjmować Nolvadex z Provironem, jako w miarę skuteczną ochronę przed estrogenami. Jeszcze skuteczniej zainwestować w inhibitor aromatazy, taki jak Arimidex/Femara/Aromasin, który efektywniej pomaga panować nad nadmiarem estrogenów w organizmie. Szczególnie ważną kwestią dla osób stosujących mocne cykle z Testosteronu suspension, jest stałe monitorowanie ciśnienia krwi oraz funkcji nerek. Ogromna retencja wody powodować może zaburzenia w ich funkcjonowaniu. Jeśli tylko pojawi się znaczne nadciśnienie lub problemy w oddawaniu moczu (ból lub ciemna barwa moczu), natychmiast należy przerwać cykl i skontaktować się ze specjalistą. Środek oczywiście także bardzo wyraźnie konwertuje do dihydrotestosteronu, co wiąże się z typowymi dla tego metabolitu skutkami ubocznymi - przetłuszczoną cerą, trądzikiem, zwiększonym poziomem agresji, nadmiernym owłosieniem na ciele, przyśpieszeniem procesów łysienia. Nie zaleca się przyjmowania Testosteronu suspension bez dodania Proscaru / Propecji, leków ograniczających 5-alfa redukcję. Osoby podatne na występowanie wyżej wymienionych skutków ubocznych nie powinny z regóły decydować się na cykl z tego środka. Powinny raczej wybrać wolniej działające, estryfikowane testosterony.

  Sekrecja endogennego testosteronu w cyklu będzie natychmiast wstrzymana, co więcej - suspension może przyczynić się do znacznej atrofii jąder. To też wielu użytkowników decyduje się na dokonywanie iniekcji z HCG podczas cyklu, w celu ograniczenia tego efektu. Mimo stosowania HCG podczas cyklu, prawidłowe przyjmowanie SERM'ów i wspomnianego HCG po cyklu jest obowiązkowe.

  Reasumując, Testosteron suspension jest niesamowicie silnym sterydem, powodującym jednocześnie wyraźne i znaczne skutki uboczne. Najlepsze rozwiązanie dla osób zainteresowanych maksymalnym zwiększeniem masy mięśniowej.

    Omnadren 250 - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Propionian Testosteronu, Fenylopropionian Testosteronu, Kaprynian Testosteronu, Izokaprynian Testosteronu
 • Okres aktywnego półtrwania: około 18 dni
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 250 -1000mg / tydzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Rzadko
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak
 • Konwersja do DHT: Tak, wysoka
 • Blokowanie HPTA: Tak, wyraźne

  Omnadren jest mieszaniną 4 estrów testosteronu, o działaniu androgennym w roztworze olejowym. Ze względu na skład chemiczny, także działanie, Omnadren często porównywany jest z innym 4-estrowym produktem marki Organon - Sustanonem. Skład obu preparatów jest mocno zbliżony, różnią się tylko 1 estrem. Sustanon zawiera dekanian, natomiast produkt polski zamiast niego kaprynian (heksanian). Warto zaznaczyć, że pierwotna wersja Omnadrenu była identyczna pod względem składu do Sustanonu.

  Jedyną zauważalną różnicą w działaniu obu środków jest szybkość zwiększania poziomu estrogenu w organizmie. Proces ten zachodzi nieco wyraźniej przy stosowaniu Omnadrenu, choć jest to głównie kwestia czasu. Najdłuższy estr Omnadrenu, kaprynian, wykazuje nieco szybsze działanie niż enantan. Zatem poziom testosteronu we krwi wzrośnie szybciej, nie mając jednak przedłużonego czasu uwalniania, jak w przypadku dekanianu. Użytkownicy Omnadrenu notują zazwyczaj retencję wody dosyć szybko. Przyczynia się to do wzrostu rozmiarów, jednak pozbawia definicji, powodując tzw. zalany wygląd. Nadmiar estrogenu jest często przyczyną rozwoju ginekomastii, szczególnie często występującej właśnie w wyniku stosowania Omnadrenu. Ponadto wystąpić może nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Szczególnie wrażliwi na działanie estrogenu, chcący jednocześnie korzystać z dobrodziejstw testosteronu, powinni zdecydowanie zaopatrzyć się w antyestrogen. Dla niektórych wystarczające będzie połączenie Nolvadexu i Provironu, inni potrzebować będą silniejszych środków w postaci inhibitora aromatazy. Arimidex, Femara i Aromasin, szczególnie skutecznie blokujące aromatyzację.

  Omnadren jest testosteronem, toteż możemy spodziewać się typowych dla niego, androgennych skutków ubocznych - przetłuszczona cera, trądzik, nadmierny porost owłosienia na ciele, zwiększenie agresji oraz powodowanie łysienia. Skutki te można zminimalizować poprzez zastosowanie finasterydu (np. Proscar), zapobiegającemu konwersji testosteronu do DHT. Omnadren ponadto bardzo mocno blokuje wydzielanie endogennego testosteronu , dlatego niezbędnym jest przyjmowanie HCG oraz Nolvadexu/Clomidu w ramach PCT.

  Potężna, długo działając mieszanka testosteronu zapewnia działanie typowe dla mocnych androgenów - błyskawiczne, bardzo wyraźne przyrosty masy i siły. Ze względu na kwestię gwałtownej retencji wody, Omnadren nadaje się wyłącznie do cykli typowo masowych. Nawet stosowany sam przynosi ogromne przyrosty. Jeszcze mocniejsze jest połączenie go z innym sterydem, w zależności od oczekiwanych rezultatów. Wielu zawodników łączy go z środkami anabolicznymi, takimi jak Deca-Durabolin czy Equipoise. Pozwala to na obniżenie wymaganej, efektywnej, dawki testosteronu, pozytywnie wpływając na jakość masy mięśniowej. Ciężarowcy, lub po prostu zawodnicy mający na celu zwiększenie siły, łączą natomiast Omnadren z silnymi środkami doustnymi, jak Dianabol czy Anardol. Przyrosty z takiego połączenia są ogromne, jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych także znaczące.

  Jak podaje sam producent Omnadrenu, Jelfa SA, środek wykazuje działanie przedłużone nawet do 3 - 4 tygodni. Mimo to stosowany w dopingu podawany jest 1 - 2 razy w tygodnu. Tygodniowa dawka 250 - 750mg zapewnia bardzo wyraźne rezultaty. Niektórzy biorąc pod uwagę niską cenę Omnadrenu mocno go nadużywają. Przyjmowanie dawek większych niż 750 - 1000mg tygodniowo bez wątpienia spowoduje mocno odczuwalne skutki uboczne. Oczywiście, takie dawki nie są wymagane. Omnadren nie jest zdecydowanie środkiem dobrym dla kobiet. Silne działanie androgenne, przy bardzo długim okresie aktywności nie jest dla kobiet korzystne. Wręcz przeciwnie. Pojawienie się u nich drugorzędnych cech męskich może nastąpić dosyć szybko i wyraźnie. Dla kobiet zdecydowanych na stosowanie testosteronu lepszą opcją będzie jego krótszy estr - propionian, oferujący lepsze możliwości kontroli stężenia testosteronu we krwi.

  Ze względu na bardzo niską cenę Omnadrenu, środek jest bardzo szeroko dostępny na czarnym rynku. Wśród kulturystów jednak postrzegany jest nieco gorzej, niż Sustanon. Być może kwestią jest różnica cenowa, Omnadren jest zdecydowanie tańszy. Stąd może wynikać pogląd o jego niższej jakości. Podróbki są bardzo rzadko spotykane, choć zanotowano i takie przypadki. Opakowanie Omnadrenu kilkakrotnie się zmieniało. Koncern go produkujący w 1991 roku zmienił nazwę z "Polfy" na "Jelfę". Pudełka miały już barwy różowo-białe, zielono-szare, szaro-niebieski. Każda paczka zawiera 5 ampułek, zabezpieczonych białym plastikiem. Starsze ampułki nie posiadały naklejek, napisy drukowano czarnym tuszem bezpośrednio na szkle. Nowe naklejkę już posiadają, także z czarnym nadrukiem.

    Sustanon - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Propionian Testosteronu, Fenylopropionian Testosteronu, Izokaprynian Testosteronu, Dekanian Testosteronu
 • Okres aktywnego półtrwania: około 21 dni
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
 • Dawkowanie: 250 - 1000mg / tydzień
 • Trądzik: Tak
 • Retencja wody: Tak
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Tak
 • Konwersja do DHT: Tak, wyraźna
 • Blokowanie HPTA: Tak, wyraźna

  Sustanon jest preparatem złożonym z 4 estrów testosteronu, w roztworze olejowym. Zawiera 30mg propionianu, 60mg fenylopropionianu, 60mg izokaprynianu i 100mg dekanianu testosteronu. Specyficznie dobrany skład Sustatnonu zapewnia szybko inicjuje się, jednak mocno wydłużone uwalnianie testosteronu. Propionian i fenylopropionian uwalniane są szybko, w przeciągu kilku dni. Pozostałe estry są znacznie wolniej działające, pozostają aktywne do 2 - 3 tygodni.

  Jak każdy testosteron, Sustanon jest mocno anaboliczny, z wyraźnymi właściwościami androgennymi. Stosowany, podobnie jak Omnadren, wyłącznie w cyklach rozbudowy masy mięśniowej, zapewnia ogromne przyrosty. Środek konwertuje do estrogenów, co jest naturalną cechą testosteronu, co jednak ciekawe - wielu jego użytkowników postrzega go jako łagodniejszy środek niż cypionat czy enantan testosteronu. Opinia taka wynika prawdopodobnie z faktu, iż poziom testosteronu we krwi rośnie wolniej i stabilniej, stąd skutki uboczne nie występują tak szybko. Jednak cząsteczka testosteronu jest cząsteczką testosteronu, bez względu na estr, toteż występuje znaczna retencja wody oraz ryzyko ginekomastii. Osoby podatne na skutku uboczne estrogenów zdecydowanie powinny skorzystać z połączenia Nolvadexu i Provironu, lub też z inhibitora aromatazy, znaczenie efektywniejszej opcji.

  Wysoka androgenność Sustatnonu stwarza wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia typowych skutków ubocznych - przetłuszczająca się cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, nasilenie łysienia u mężczyzn. Użycie Proscaru / Propecji zminimalizuje wyżej wymienione efekty, ograniczając konwersję testosteronu do DHT. Sustanon bardzo mocno blokuje wydzielanie endogennego testosteronu. Zastosowanie HCG oraz Clomidu / Nolvadexu w ramach PCT jest zatem niezbędne w celu uniknięcia załamania hormonalnego, określanego jako "post - cycle crash". Należy pamiętać, iż Sustanon pozostaje aktywny w organizmie nawet do miesiąca po ostatniej iniekcji. Rozpoczęcie przyjmowania SERM'ów i HCG zbyt szybko będzie zupełnie nieefektywne. Zaleca się rozpoczęcie odblokowania po około 3 tygodniach, kiedy poziom androgenów we krwi znacznie opadnie.

  Mimo iż Sustatnon pozostaje aktywny w organizmie przez około 3 tygodnie, iniekcji dokonuje się przynajmniej raz w tygodniu. Skuteczna dawka to 250mg (1 ampułka) tygodniowo, do 1000mg (4 ampułki) tygodniowo. Niektórzy zawodnicy decydują się na jeszcze większe dawki, jednak nie ma to większego sensu. Dawka przekraczająca 1g testosteronu tygodniowo bez wątpienia spowoduje bardzo wyraźne skutki uboczne, przeważające nad korzystnym działaniem tak dużej dawki. Zamiast bezmyślnie zwieszać ilość przyjmowanego Sustatnonu, korzystniej jest połączyć go z innym związkiem. Dobre rezultaty daje połączenie go z mocnymi środkami doustnymi, jak Dianabol czy Anadrol. Z drugiej strony, Sustanon działa także skutecznie w połączeniu z Winstrolem lub Trenbolonem, poprawiającymi nieco jakość przyrostów.

  Sustanon jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych iniekcyjnych testosteronów, co wynika z bardzo przemyślanego zestawienia jego estrów. W wielu przypadkach jednak efekty wcale nie muszą być lepsze, niż w przypadku tylko enantanu. Mimo wszystko, Sustanon jest prawdopodobnie najlepiej sprzedającym się sterydem anabolicznym na czarnym rynku Stanów Zjednoczonych.

    Andriol - charakterysytka i opis

 • Substancja aktywna: Undecylanian testosteronu
 • Okres aktywnego półtrwania: mniej niż 8h
 • Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (doustny)
 • Dawkowanie: Mężczyźni 240 - 320mg / dzień
 • Trądzik: Rzadko
 • Retencja wody: Tak
 • Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
 • Hepatotoksyczność: Niska
 • Aromatyzacja: Niska / umiarkowana
 • Konwersja do DHT: Tak, większe dawki
 • Blokowanie HPTA: Umiarkowane (kwestia dawkowania)

  Undecylenian testosteronu jest syntetyczną pochodną estrową naturalnego męskiego hormonu płciowego - testosteronu, do stosowania doustnego. Jest produkowany wyłącznie przez koncern Organon, pod różnymi nazwami: Andriol, Undestor, Androxon, Virigen, Restandol, Panteston (w zależności od kraju w którym jest dystrybuowany). Andriol po raz pierwszy trafił na rynek we wczesnych latach 80'. Środek ten dostępny jest formie kapsułek z olejem, zawierających 40mg undecylenianu testosteronu. Po odjęciu wagi estru otrzymujemy dawkę około 25g testosteronu w jednej kapsułce. Andriol znacznie różni się od innych doustnych sterydów. Większość z nich przedostaje się do krwioobiegu przez wątrobę. Podany doustnie środek, bez jakiejś formy strukturalnej ochrony, zostanie szybko rozbity podczas tzw. "pierwszego przejścia", właściwie dezaktywującego dany środek. Żeby temu zapobiec, dodaje się grupę metylową (c-17alfa alkilacja), której jednak wadą jest szkodliwość dla wątroby. Organon inaczej rozwiązał sprawę zabezpieczenia cząsteczki testosteronu. Otrzymali jedyny estr testosteronu, wchłaniający się z przewodu pokarmowego z pominięciem destruktywnego "pierwszego przejścia" przez wątrobę. Pozwala to na wchłonięcie się środka do krwioobiegu w formie nienaruszonej, bez konieczności dodawania szkodliwej grupy 17alfa alkilowej. Teoretycznie więc undecylenian miał być całkowicie bezpieczną dla wątroby, a jednocześnie aktywną, doustną formą testosteronu.

  W życiu bywa jednak inaczej. Jeśli coś wydaje się zbyt dobre, to prawdopodobnie nie jest. Dokładnie tak jest w przypadku Andriolu. Pierwsza sprawa to jego biodostępność. Ludzie stosujący undecylenian testosteronu w dawkach mniejszych niż 240mg dziennie (6 kapsułek) praktycznie nie zauważą efektu. Zwiększając dawkę do 320 - 400mg (8 - 10 kapsułek) można osiągnąć bardzo nieznaczne przyrosty, nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku większości innych SAA. Logicznym jest zatem, że niewiele z przyjętego testosteronu faktycznie trafia do krwioobiegu. Testosteron jest jednym z najsilniej anabolicznie działających hormonów, niezależnie od formy estru czy administracji. Jeśli większość z przyjętego undecylenianu wchłaniałaby się, rezultaty były by podobne, jak w przypadku jego iniekcyjnych form. Domięśniowo podany testosteron oparty na oleju, przykładowo cypionat w dawce 400mg / tydzień, powoduje szybkie i znaczne rezultaty. 400mg Andriolu powinno więc teoretycznie działać podobnie. Tak jednak nie jest, tutaj teoria mija się z praktyką. Nie wiadomo do końca dlaczego tak się dzieje. Środek ten jest nieprzewidywalny jeśli chodzi o jego właściwości absorpcyjne. Jednego dnia wchłania się lepiej, innego gorzej. Jednemu dobrze, drugiemu źle. Potwierdziły to liczne badania, przeprowadzane zarówno na kobietach jak i mężczyznach. Stężenie testosteronu we krwi badanych wahało się między 11.5 a 60.1 nmol/L przy dawce 80mg 2x / dzień. Nie doszukano się w tym żadnych prawidłowości.

  Powszechnie opisuje się Andriol jako środek bardzo łagodny, rzadko powodujący skutki uboczne. Często można spotkać się z opinią, iż Andriol mimo że jest testosteronem, minimalnie konwertuje do estrogenów. Warto wiedzieć, że często stopień skuteczności środka wynika z formy administracji. Szczególnie jeśli chodzi o czas uwalniania - czas w jakim środek osiąga maksymalne stężenie we krwi, oraz ile czasu potrzeba na pierwsze rezultaty. Właśnie dlatego testosteron suspension uważa się za mocniejszy niż enantan, ponieważ już pierwszego dnia osiąga wysokie stężenie. Tym samym suspension jednak, równie szybko zwiększa poziom estrogenów, powodując typowe dla nich skutki uboczne. Estr stanowi znaczną część wagi środka - 100mg czystego testosteronu zawiera znacznie więcej cząsteczek testosteronu, niż tyle samo estyfikowanego testosteronu, np. propionianu testosteronu. Jakby jednak na to nie patrząc - cząsteczka testosteronu jest zawsze cząsteczką testosteronu, zawsze taka sama. To właśnie struktura tego hormonu jest powodem jego konwersji do estrogenów. Łagodne działanie Andriolu nie jest więc rezultatem odpowiedniej estryfikacji czy formy administracji. Jest po prostu nieskuteczny, nie wchłania się tak jak powinien. Jeśli by się wchłaniał - skutki uboczne były by podobne jak w przypadku iniekcyjnych form testosteronu. Jednym słowem - nie działa, więc nie wywołuje skutków ubocznych.

  Zakup Andriolu nie jest najlepszą inwestycją, ze względu na wysoką cenę i konieczność bardzo dużego dawkowania, w połączeniu z wątpliwą skutecznością. Tańsze, a przede wszystkim skuteczniejsze będzie zastosowanie którejś z iniekcyjnych form testosteronu. Poza tym, jeśli chcemy zastosować jakiś łagodny steryd, testosteron nie jest najlepszym rozwiązaniem.